Zaprasza Muzeum Pałac w Wilanowie.

Powrót do aktualności


Szanowni Państwo!
W Muzeum Pałacu w Wilanowie w dniach 24 kwietnia - 30 września 2013 r. można oglądać wystawę Primus inter pares, która jest opowieścią o Janie Sobieskim.
Celem wystawy jest pokazanie postaci z krwi i kości, skonfrontowanie legendy z faktami z życia Jana Sobieskiego, wychodząc poza utarte ramy odbierania go jako zwycięzcy spod Wiednia czy autora listów do Marysieńki. Dzięki nowoczesnej aranżacji oraz wykorzystaniu nowych technologii (film, multimedia) wystawa jest atrakcyjna nawet dla najmłodszych gości.
Wystawa Primus inter pares jest pierwszą wystawą, którą udostępniamy osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.
Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach, które przy okazji tej niezwykłej wystawy, pozwolą poznać, poszukać podobieństw i różnic między czasami odległymi a współczesnymi.
Z okazji wystawy Primus inter pares przygotowaliśmy następującą ofertę:
I.Królewskie soboty - tematyczne spacery po wystawie
Cykl spacerów tematycznych oprowadzających po wystawie Primus inter pares. Spacery są skierowane do osób z niepełnosprawnością wzroku oraz słuchu i są prowadzone przez edukatorów przeszkolonych do pracy z osobami niewidomymi i niesłyszącymi.
Program obejmuje pięć spacerów, każdemu przewodzi inny tematem:
a) 18 maja - Dom i rodzina
b) 15 czerwca - Wojna i pokój
c) 27 lipca - Sobieski i muzy
d) 24 sierpnia - Miłość i bliscy
e) 21 września - Legenda Jana III
Oferta dla osób z niepełnosprawnością wzroku:
Terminy spotkań: soboty, godz. 10.00-11.30, koszt: 10 zł/osoby (bilet edukacyjny)
Liczba uczestników: do 6 osób (+ przewodnicy)
- Dla grupy osób z niepełnosprawnością wzroku spacer jest prowadzony z wykorzystaniem licznych pomocy dotykowych, a sposób opowieści jest zgodny z zasadami żywej audiodeskrypcji.
Oferta dla osób z niepełnosprawnością słuchu:
Terminy spotkań: soboty, godz. 12.00-13.30, koszt: 10 zł/osoby (bilet edukacyjny)
Liczba uczestników: do 10 osób
- Dla grupy osób z niepełnosprawnością słuchu spacer jest tłumaczony na język migowy.
Informacje dla wszystkich:
Spacery są prowadzone przez edukatorów przygotowanych do pracy z osobami z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.
Udział w spacerach po uprzedniej rezerwacji. Osoby zainteresowane prosimy o rezerwację miejsc drogą mejlowš: mwalewska@muzeum-wilanow.pl. Można się zapisywać na dowolnie wybrane spotkanie/a.
Z uczestnikami spotykamy się w pałacu przy szatni pięć minut przed planowanym spotkaniem.
Na życzenie jest możliwość ustalenia dodatkowych terminów.
I.Ścieżki tematyczne - na zapisy
Opowieści i historie z sufitu wzięte - o historiach, symbolice, szyfrach ukrytych we freskach i plafonach zdobiących najstarszą część pałacu
Wiele twarzy Jana Sobieskiego - Jan III Sobieski był nie tylko królem, ale również mężem, troskliwym ojcem, gospodarzem i ogrodnikiem, był politykiem, miłośnikiem kultury i sztuki, wielkim erudytą. Łączył w sobie wrażliwość na sprawy codzienne, przyziemne wręcz, z umysłem światłym, otwartym na mądre rozwiązania i nowości. Podczas spotkania przyjrzymy się tym twarzom, poznamy okoliczności i osoby, które wpłynęły na tę postać.
Liczba uczestników z niepełnosprawnością wzroku: do 6 osób (+ przewodnicy)
Liczba uczestników z niepełnosprawnością słuchu: do 10 osób
Koszt: bilet edukacyjny 10 zł/osoby
Terminy: poniedziałek - piątek
Osoby zainteresowane prosimy o rezerwację miejsc drogą mejlową: mwalewska@muzeum-wilanow.pl.
Serdecznie zapraszamy do Muzeum Pałacu w Wilanowie i do udziału w spotkaniach.
Z poważaniem
Marta Walewska

Tematy spotkań:
a) 18 maja 2013 r. - Miłość i rodzina
Tematem przewodnik spotkania będzie atmosfera, w jakiej wzrastał, wychowywał się i kształcił Jan Sobieski, przypominamy postaci, które na niego wpłynęły, prezentujemy ówczesne idee i ówczesnąb kulturę, konfrontując je z doświadczeniami życiowymi młodego Sobieskiego, zawieszonego między wspólnotą kultury europejskiej, którą poznał podczas dwuletniej podróży edukacyjnej, a tragiczną historią rodu pochodzącego z ruskich ziem Korony, naznaczoną nieustającymi walkami i śmierciami na polach bitewnych. Jakich miał rodziców, dziadków, jaki był w szkole, jak spędził młodość? Czy znajdziemy podobieństwa do współczesnych czasów?
b) 15 czerwca 2013 r. - Wojna i pokój
Na czerwcowym spotkaniu podążymy politycznymi i militarnymi ścieżkami Jana III Sobieskiego, dla którego wojna była jedynie środkiem do osiągnięcia pokoju, który zapewni krajowi upragnione oddech i rozwój. Życie Sobieskiego przypadło na trudny i krwawy okres historii Rzeczpospolitej. Niejednokrotnie jego wybory możemy oceniać jako niesłuszne czy niezrozumiałe, niemniej była to postać, która potrafiła przezwyciężać trudności, naprawiać błędy, a w sytuacjach zagrożenia wznosić się ponad podziały i doraźne cele. Jak o sławie i działaniach politycznych i militarnych Jana Sobieskiego opowiadali artyści? Czy i jaką rolę w polityce pełniła jego żona Maria Kazimiera? Zapowiada się niezwykle emocjonujący spacer.
Zapraszamy.
c) 27 lipca 2013 r. - Sobieski i muzy
Na przekór wakacyjnemu lenistwu podczas lipcowego spaceru spotkamy się z Janem Sobieskim jako wybitnym mecenasem, człowiekiem zachłannym na wiedzę, znawcą kartografii, miłośnikiem astronomii, matematyki, fizyki i sztuk pięknych. Jego dwór był przystanią dla uczonych, których wspomagał: malarzom fundował stypendia w Rzymie, Janowi Heweliuszowi odbudował pracownię po wielkim pożarze. Liczne dedykacje ważnych traktatów naukowych wynikały nie tylko z uniżonej dworskości ich autorów, ale stanowiły świadectwo faktycznego zainteresowania i wsparcia udzielonego im przez monarchę. Jednocześnie król Jan III mimo światowego obycia pozostał prostym szlachcicem, człowiekiem przystępnym, wierzącym głęboko, że w kultywowaniu rolnictwa i ideałów życia ziemiańskiego znajduje się recepta na uzdrowienie Rzeczpospolitej. O tych obliczach bohatera opowiemy podczas trzeciego spaceru.
d) 24 sierpnia 2013 r. - Miłość i bliscy
Bohaterką czwartego spaceru będzie Maria Kazimiera, kobieta, bez której opowieść o Janie Sobieskim byłaby niepełna. Na wystawie spojrzeliśmy na nią z dwóch perspektyw - ukochanej żony, adresatki miłosnych listów króla, matki czwórki dzieci, które rodzice otaczali troskliwą opieką, oraz silnej kobiety na tronie, partnerki politycznej, energicznego mecenasa. Symboliczna transformacja od uroczej Marysieńki do ambitnej i samodzielnej królowej Marii Kazimiery będzie tematem czwartego spaceru.
e) 21 września 2013 r. - Legenda Jana III
Legenda króla Jana III stanowi klamrę spinającą całą wystawę i będzie tematem przewodnim piątego spaceru. Prezentujemy w niej "żywot symboliczny" monarchy w późniejszych epokach, uroczyste obchody kolejnych rocznic odsieczy wiedeńskiej, liczne dzieła malarskie i literackie, jak również popkulturowe. Pomoże nam to uświadomić sobie, jak bardzo kolejne epoki i współczesność wpłynęły na nasze postrzeganie tej postaci. Prześledziliśmy także muzealne kolekcje Europy, w których znajdują się zaskakująco liczne pamiątki po polskim królu. Była to postać znana od Anglii i Francji przez Włochy i Niemcy aż po Rumunię i Mołdawię.
Serdecznie zapraszamy!

Powrót do aktualności