65 lat Terenowego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Wołominie oraz Międzynarodowy Dzień Białej Laski

 

Powrót do aktualności


Wołomińskie koło Polskiego Związku Niewidomych ma już 65 lat - uroczystość odbyła się 22 października w sali Miejskiego Domu Kultury w Wołominie i zostały połączone z obchodami Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Jubileusz wraz z członkami PZN świętowali zaproszeni przyjaciele, osoby wspierające działania związku oraz przedstawiciele samorządów i burmistrzowie miast Powiatu Wołomińskiego.
Obchody 65-lecia działalności Polskiego Związku Niewidomych na terenie Powiatu Wołomińskiego rozpoczęły się mszą św. odprawioną w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Wołominie. Podczas mszy został poświęcony sztandak Koła PZN w Wołominie ufundowany przez darczyńców. Kolejne punkty programu uroczystości organizatorzy przygotowali w przestronnej Sali Miejskiego Domu Kultury, do której wołomińskie koło Polskiego Związku Niewidomych zaprosiło ponad 200 osób - reprezentantów samorządów z całego powiatu, burmistrzów, przedstawicieli organizacji, sponsorów, dzięki którym związek ma środki na realizację założeń statutowych, członków koła, a także przyjaciół, wolontariuszy, współpracowników i osoby, które swoją pracą wspierają działania koła. Podczas uroczystości można było wysłuchać wspomnień z historii wołomińskiego oddziału związku oraz programu artystycznego z udziałem zespołu Pawła Rozbickiego i członków koła. Głównym punktem uroczystości było jednak wbijanie gwoździ pamiątkowych w drzewiec sztandaru przez darczyńców, wręczenie złotych i srebrnych odznak PZN oraz "Przyjaciel Niewidomych", podziękowań osobom od wielu lat współpracującym z powiatowym kołem Polskiego Związku Niewidomych.
W programie uroczystości nie zabrakło obiadu, tortu jubileuszowego, a także tańców.
Początki Powiatowego Koła PZN w Wołominie sięgają pierwszych lat po II wojnie światowej, kiedy to niewidomy prasowacz Roman Gołębiowski założył Związek Pracowników Niewidomych i Słabowidzących, by efektywnie działać na rzecz niewidomych, przede wszystkim w kwestii zapewnienia im pracy i dostępu do nauki. Oficjalnie Polski Związek Niewidomych powstał w 1951 r. z połączenia dwóch wcześniejszych organizacji - Związku Pracowników Niewidomych RP i Związku Ociemniałych Żołnierzy - wkrótce wykształciły się okręgi nowej organizacji, a na terenie powiatów - koła. W Wołominie początkowo koło PZN mieściło się u zbiegu ulic 1 maja i Poniatowskiego - w prywatnym mieszkaniu Romana Gołębiowskiego - pierwszego prezesa Koła Wołomin. Pełnił on tę funkcję do 1976 r., po rocznym sprawowaniu obowiązków prezesa przez Józefa Dudzińskiego funkcję przewodniczącej wołomińskiego koła objęła pani Wiesława Krych, która po 34 latach pracy złożyła obowiązki - we wrześniu 2011 roku - na ręce nowego prezesa Jarosława Czapskiego.

Patronat Honorowy:

Starosta Wołomiński
Kazimierz Rakowski

Burmistrz Wołomina
Elżbieta Radwan
Dofinansowanie z Gminy Wołomin

Burmistrz Zielonki
Grzegorz Dudzik

Burmistrz Marek
Jacek Orych

Burmistrz Tłuszcza
Paweł Marcin Bednarczyk

Burmistrz Radzymina
Krzysztof Chaciński

Burmistrz Kobyłki
Robert Roguski

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wołominie
Prezes Paweł Solis - PWiK Wołomin
Prezes Jerzy Mikulski - ZEC w Wołominie
Prezes Igor Sulich - MZO w Wołominie
Prezes Dagmara Domagała - DJCHEM w Wołominie
Dyrektor Paweł Rozbicki - Szkoła Muzyczna w Wołominie
Prezes Jolanta Ołdak - Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego w Wołominie
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich
Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie
Miejski Dom Kultury w Wołominie
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "ARKA"
Prezes Tadeusz Gołębiewski firma TAGO
Zakłady Piekarskie OSKROBA w Celestynowie
PRIMAX Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe w Wołominie
Pracownia Cukiernicza Dariusz i Leszek Wiśniewski


Sztandar Polski Związek Niewidomych Koło w Wołominie

Sztandar Polski Związek Niewidomych Koło w Wołominie

Lista darczyńców.
















































































































Powrót do aktualności